Etnografska zbirka
Voditeljica zbirke
Rea Drvar
Tel: 01/2001-601
rea.drvar@muzejprigorja.hr
Predmeti za etnografsku zbirku Muzeja Prigorja prikupljaju se od njegovog osnutka 1977.god. U njoj se čuvaju i predmeti kulturno historijskog profila i do godine 2014. etnografska je zbirka narasla na 2500 predmeta. Predmeti su većinom otkupljeni, no brojne su i dragocjene predmete poklonili građani iz Sesveta i okolice. Godine 2011. zbirka je upisna u Registar kulturnih dobara Ministarstva kulture RH.
Većina prikupljenih predmeta pripadala je životu i radu ruralnog stanovništva predindustrijskog i ranog industrijskog razdoblja Sesvetskog prigorja. Najstariji su i najrjeđi predmeti s početka 20. stoljeća, a glavnina je izrađena u međuratnom razdoblju. Zastupljen je inventar kako siromašnog tako i srednjeg i bogatog seljačkog domaćinstva. Siromašni su se u najvećoj mjeri oslanjali na samouke vještine, što je naročito dolazilo do izražaja u izradi predmeta od drveta (pokućstva, različitih vrsta posuda i pribora). Domaćinstva veće kupovne moći koristila su obrtničke proizvode često visoke kvalitete i profinjene izrade.
Poslovi vezani uz izradu tekstilnih predmeta bili su ženska domena. Danas si jedva možemo predočiti koliko su bili dugotrajni, fizički teški i koliko su zahtijevali znanja. Nasuprot grubim, potrošnim komadima, reprezentativna odjeća i posoblje bili su ženski ponos, ogledalo kreativnosti i nadmetanja s ostalim ženama. Dakako da su bogatija domaćinstva mogla izdvojiti više novca za dodatke industrijske proizvodnje (čipku, vrpce, obojenu svilu i vunu za ukrašavanje, finu pređu za tkanje).
Manji po brojnosti inventar je građanskog i polu građanskog sloja: obrtnika, trgovaca i gostioničara te državnih službenika i župnika (stilsko pokućstvo, porculansko posuđe, stolnjaci od damasta).
Muzej Prigorja u etnografskoj zbirci, no još više u foto dokumentaciji čuva i velik broj fotografija. Fotografiranje je u pravilu bilo rezervirano za iznimne životne trenutke stanovništva Sesveta i sela Sesvetskog prigorja (svadbe, sprovode, sakrament Sv. Potvrde, hodočašće u Mariju Bistricu). Rijetko i iznimno na fotografijama nalazimo ono „obično“ što nije trebalo ostati trajnom uspomenom (oranje, žetva, berba grožđa, potkivanje konja).
mr. sc. Jagoda Vondraček Mesar