Izložba “Biomaterijali & Digitalna fabrikacija” u Muzeju Prigorja
Inovativni i ekološki pristupi dizajnu.

Muzej Prigorja od 21. ožujka do 14. travnja ugošćuje inovativnu izložbu “Biomaterijali & Digitalna fabrikacija”, koja prikazuje najuspješnije radove studenata prve i druge godine prijediplomskog studija Tekstilni i modni dizajn Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Izložba predstavlja rezultate dvije radionice biomaterijala i dvije digitalne radionice, koje su nastale u suradnji sa Fab Lab Zagreb, inspirirane radom i postignućima Fab Lab Barcelona.
Izložba istražuje nove metode izrade tekstilnih i modnih predmeta, s naglaskom na eksperimentalne i ekološki održive materijale. Kroz radionice su studenti istraživali mogućnosti biomaterijala i digitalne fabrikacije, otvarajući prostor za održiviji pristup dizajnu.
Ova izložba otvara vrata budućnosti tekstilnog i modnog dizajna kroz inovativne pristupe održivim materijalima i digitalnim tehnologijama. Pozivamo sve zainteresirane da posjete izložbu i istraže nove mogućnosti dizajna kroz kreativne eksperimente studenata i njihovih mentora.
Biomaterijali – kreativna upotreba želatine i kombuche
Prva radionica, “Biomaterijali”, bavila se izradom materijala na bazi želatine uz dodatke poput čaja, aktivnog ugljena, crvene paprike, voća, suhog bilja i drugih prirodnih sastojaka. Studenti su izrađivali i kompozite od kombuche, želatine i aktivnog ugljena, testirajući njihove mogućnosti kroz oblikovanje torbica i gornjih dijelova odjeće. Fokus radionice bio je na analizi materijala i istraživanju njihovih svojstava, umjesto klasičnog modnog oblikovanja.
Druga radionica, “Uzgoj i primjena kombucha biokože”, istraživala je upotrebu SCOBY-a kombuche za izradu biokože, koja je korištena za izradu funkcionalnih predmeta poput torbi i klompi. Ova metoda naglašava ekološki potencijal biomaterijala u suvremenom dizajnu.
Mentorica radionica: izv. prof. art. Helena Schultheis Edgeler
Suradnice: Sara Petričević, Mia Pertičević
Digitalna fabrikacija – integracija suvremenih tehnologija
Prva digitalna radionica, “3D model”, fokusirala se na korištenje digitalnih alata za 3D modeliranje i lasersko rezanje. Studenti su izrađivali 3D modele ljudske figure, koji su zatim preneseni u fizičke oblike korištenjem MDF drvenih ploča.
Druga digitalna radionica, “Modularni elementi”, istraživala je proces izrade modnih i tekstilnih struktura kroz vektorizaciju i lasersko rezanje. Studenti su prvo izrađivali prototipe u papiru, a zatim ih pripremali za daljnju digitalnu obradu. Ostatci filca korišteni su za izradu torbi, pokazujući mogućnosti recikliranja i ponovne upotrebe materijala.
Mentorica radionica: izv. prof. art. Helena Schultheis Edgeler